Syksyn ensi-iltoina nähdään Broadway-musikaali Gutenberg! sekä tragikoominen musiikkinäytelmä Äidit

Musiikkiteatteri Kapsäkissä saa tänä syksynä ensi-iltansa Gutenberg!-musikaali ja Äidit-musiikkinäytelmä. Chris Whittakerin ohjaama Gutenberg! saa ensi-iltansa 17.9. ja Mari Rantasilan ohjaama Äidit puolestaan 30.9.2026.

Murha kahdelle -menestysmusikaalin tekijätiimin uutuus Gutenberg! on hillitön Broadway-musikaali, joka nähdään nyt ensimmäistä kertaa Suomessa. Rooleissa loistavat näyttellijät Joel Mäkinen ja Juha Pulli ja pianistina Eliza Mäkipelto.

Musikaali kertoo parhaista kaveruksista Budista (Juha Pulli) ja Dougista (Joel Mäkinen), kahdesta käsikirjoittajasta, joiden haaveena on saada heidän käsikirjoittamansa Gutenberg! -musikaali Broadwaylle. Kun heille tarjoutuu tilaisuus esitellä musikaalinsa Broadway-tuottajille, alkavat roolit ja hatut vaihtua hurjalla tahdilla! Bud ja Doug ajautuvat lähes hillittömän kaaoksen keskelle, kun he esittävätkin kaikki 30 musikaalin roolia itse kahden miehen hartiavoimin. Samalla tulee kerrotuksi eräänlainen versio Johann Gutenbergista ja painokoneen keksimisen vaiheista ripauksella rakkautta ja petosta.

Anthony Kingin ja Scott Brownin käsikirjoittama ja säveltämä Broadway-musikaali tulee Suomeen ensimmäistä kertaa ja saa ensi-iltansa Musiikkiteatteri Kapsäkin, Riihimäen Teatterin ja Linnateatterin yhteistuotantona. Gutenberg! – musikaalin työryhmän aiempi yhteistyö Murha kahdelle on saanut ylistystä niin kriitikoilta kuin katsojilta ja sitä on esitetty lähes kolmen vuoden ajan ympäri Suomea jo yli 12 000 katsojalle. Kun Murha kahdelle -musikaalissa Mäkinen ja Pulli tulkitsevat lavalla 10:tä erilaista hahmoa, Gutenberg!-musikaalissa rooleja on yli 30. Miten onnistuvat musikaalin suuret ensemblenumerot ja tanssikohtaukset kahden näyttelijän ja yhden pianistin hartiavoimin? Se selviää syyskuussa! Pianistina taituroi Eliza Mäkipelto ja musikaalin suomennoksesta vastaa Hanna Kaila

Syksyn toisensa ensi-iltana nähdään puolestaan kotimainen kantaesitys Äidit. Hanna Kailan ja Lotta Kuusiston käsikirjoittama uutuus kertoo ikiaikaisesta mysteeristä, äiti-tytär-suhteesta.

Näytelmä kalisuttelee huumorilla ja rakkaudella sukupolvien välistä ketjua, jossa äidit ja tyttäret yrittävät ymmärtää toisiaan. Näytelmä kertoo ystävyksistä, joilla on sama elämäntilanne. Heidän tehtävänään on saatella vanhenevia ja todellisuudesta pois lipuvia äitejään kohti elämän loppumetrejä. Samalla he johdattelevat omia lapsiaan kohti itsenäistä nuoruutta, ilman menneisyyden kahleita.

Esityksessä nähdään meille jokaiselle tunnistettavia tilanteita. Äidit on jäytävien tilanteiden konkretiaa, oikeus ja mahdollisuus nauraa itselleen sekä elämää muokkaaville ihmissuhteille. Äiteinä nähdään Hanna Kaila ja Lotta Kuusisto ja näytelmän muusikkona Puro Paju.

Näytelmän ohjaaja Mari Rantasila tunnetaan näyttelijänä, ohjaajana sekä laulajana. Hän on tehnyt yli 60 tv- ja elokuvaroolia sekä ohjannut useita elokuvia. Esityksen käsikirjoittajat Hanna Kaila ja Lotta Kuusisto ovat monipuolisia musiikkiteatterin ammattilaisia. Hanna Kailan viimeaikaisiin töihin lukeutuvat paitsi roolit erilaisissa musikaaleissa ja ääninäyttelijänä, myös lukuisat musikaalien suomennokset. Kaila palkittiin vuonna 2024 Vuoden musiikkiteatterintekijä -palkinnolla. Lotta Kuusisto on koulutukseltaan tanssija, joka toimii nykyisin freelancenäyttelijänä. Äidit-näytelmän säveltäjä Suvi Isotalo on lauluntekijä-muusikko, joka on julkaissut kolme sooloalbumia. Isotalo on säveltänyt musiikkia lukuisiin teatteriproduktioihin sekä toiminut niissä muusikkona ja kapellimestarina. 

”Täydellisiä äiteja ei oo olemassakaan, mut tarpeeksi hyvä on ihan ok.” – lainaus käsikirjoituksesta